Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'force_https' not found or invalid function name in /wp-includes/class-wp-hook.php on line 287
DESKA TARASOWA z modrzewia syberyjskiego
  • tel. +48 609 737 799

MODRZEW SYBERYJSKI W HISTORII …

W historii światowej modrzew syberyjski jest znany jako bardzo cenny i wytrzymały materiał budowlany. Wiele arcydzieł architektury światowej są słynne ze swojego piękna i długowieczności właśnie dzięki temu unikalnemu materiału naturalnemu.

WENECJA

Wenecja była budowana w V–IX wieku. Celem umocowania podstawy konstrukcji zabito około 400 tysięcy pali z modrzewia. Po upływie prawie 15 wieków część pali została zbadana. Wynik był oszałamiający: pale z drewna modrzewiowego, na które opiera się podwodna część miasta niby skamieniała. Drewno stało się tak twarde, że nie tylko topór, ale też piła ledwo je bierze.

MOST TRAJANA

Most został wzniesiony w latach 104–105 przez rzekę Dunaj przez architekta Apollodorosa z Damaszku z rozkazu rzymskiego cesarza Trajana (i następnie zniszczony). Jako materiał dla filarów stosowano pale z modrzewia. Zostały one odsłonięte w czasie niskiej wody w 1858 г. (stały prawie przez 18 wieków) i tak skamieniały, że nawet topór ich nie brał. A więc trzeba było rąbać je za pomocą przecinaka.

Slide2-3

PARKIETY PAŁACU SZEREMETIEWYCH W OSTANKINIE

Pałac w Ostankinie, jak wiadomo, był zbudowany przez jednego z najbogatszych i znanych ludzi swojej epoki, hrabiego Nikołaja Szeremetiewa w ostatnim dziesięcioleciu XVIII wieku. Nad projektem tego niezwykłego pałacu pracowali słynni rosyjscy architekci F. Camporesi, V. Brenna i I. Starow. Realizowali go pańszczyźniani architekci hrabiego – A. Mironow i P. Argunow. Budownictwo trwało w okresie od 1792 do 1798 r. Pałac był zupełnie zbudowany z drewna, ale otynkowane ściany wyglądają jak kamienne. Realizacja tego nieszablonowego pomysłu została wysoko oceniona.

Slide2-4

OKIENNE RAMY PAŁACU ZIMOWEGO

Pałac Zimowy — to rezydencja rosyjskich carów, zbudowana w latach 1754–1762 wg projektu B. Rastrelliego. Pałac znajduje się wzdłuż nabrzeża Newy w samym centrum Petersburgu. Należy on do kompleksu muzealnego Ermitażu i posiada czołowe miejsce w tym niepowtarzalnym zespole architektonicznym, który się ukształtował w XVIII–XIX wieku.

WIEŻE STRAŻNICZE GRODU BRACKIEGO

Gród by zbudowany w 1631 roku, następnie w 1654 roku został przebudowany przez kozaka Dmitrija Firsowa na miejscu ujścia rzeki Oki do Angary. Jedna z wież strażniczych Grodu Brackiego znajduje się w m. Bracku, a druga – w Moskwie w zespole muzealno-architektonicznym Kołomieńskie.

Slide2-5

NAWIERZCHNIA TORU KOLARSKIEGO W KOMPLEKSIE SPORTOWYM W KRYŁACKIM

W 1979 roku w Moskwie otworzono największy na świecie zadaszony tor kolarski w Kryłackim. Jest to największy na świecie olimpijski tor kolarski. Dynamiczna kompozycja, złożona sylwetka wielowymiarowa, pomysłowe rozwiązanie konstrukcyjne wyróżniają tę budowlę, które przypomina olbrzymiego motyla. Na stalowej membranie toru o grubości 4 mm wykonano wspaniałą szybkobieżną nawierzchnię z modrzewia syberyjskiego. Na torze są przeprowadzane wszystkie rodzaje wyścigów – od sprintu do wyścigów z liderem.

The Wall

KOMPLEKS MEMORIALNY „MUR BERLIŃSKI”

Kompleks pamiątkowy „Mur Berliński” — to architektoniczny symbol podziału i zjednoczenia dwóch Niemiec — to wszystko, co obecnie pozostało po granicy między Niemiecką Republiką Demokratyczną a Zachodnim Berlinem.

Przy stworzeniu kompleksu jako wytrzymałą, odporną na zużycie nawierzchnię wykorzystano drewno modrzewia syberyjskiego. Deski tarasowe z niego pozwolą na wytrzymanie nie tylko dużej liczby ludzi zwiedzających kompleks, ale też zmiennej pogody Zachodniej Europy.