Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'force_https' not found or invalid function name in /wp-includes/class-wp-hook.php on line 287
DESKA TARASOWA z modrzewia syberyjskiego
  • tel. +48 609 737 799

GŁÓWNE WŁAŚCIWOŚCI DREWNA (WIDEO)

Gęstość. Jest to wielkość fizyczna określana przez stosunek masy wzorca do jego objętości. Gęstość drewna zależy od jego gatunku i wilgotności. Z obniżeniem wilgotności drewna obniża się również jego gęstość i ono staje się prawie dwukrotnie lżejsze. Gęstość późnego drewna warstwy rocznej jest prawie o 2-3 razy większa, niż dla drewna wczesnego.

Przewodność ciepła. Jest to zdolność drewna do przewodzenia ciepła przez swoją grubość od jednej warstwy do innej. Zależy ona od szeregu czynników, z których główne to są temperatura, wilgotność i gęstość drewna, a także kierunek potoku ciepła względem włókien. Wskutek porowatej budowy drewno źle przewodzi ciepło. Przewodność ciepła dla drewna wzdłuż włókien jest o 1,5-2,0 razy wyższa, niż poprzek włókien.

Przewodność dźwiękowa. Jest to właściwość drewna do przewodzenia dźwięku. Przewodność dźwiękowa jest nieco wyższa, niż dla innych materiałów, należy to uwzględniać w budownictwie mieszkaniowym, gdzie potrzebna jest izolacja dźwiękowa ścianek działowych, drzwi i ścian.

Przewodność elektryczna. Jest to zdolność drewna do przewodzenia prądu elektrycznego. Przewodność elektryczna drewna zależy głownie od jego wilgotności, gatunku, kierunku włókien i temperatury. Drewno w suchym stanie nie przeprowadza prądu elektrycznego, ponieważ jest dielektrykiem, dzięki temu można je stosować jako materiał izolacyjny.