Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'force_https' not found or invalid function name in /wp-includes/class-wp-hook.php on line 287
DESKA TARASOWA z modrzewia syberyjskiego
 • tel. +48 609 737 799

OSOBLIWOŚCI MONTAŻU DESEK ELEWACYJNYCH Z MODRZEWIA SYBERYJSKIEGO

planken-listv_01 Deska elewacyjna to rodzaj suchej deski heblowanej bez wpustów i rowków o okrągłych lub ukośnych stronach. Jednym z najbardziej popularnych jest deska elewacyjna z modrzewia syberyjskiego. Dzięki smole tego drewna wyroby nie gniją i w nich nie pojawiają się owady. Samo z siebie drewno jest bardzo wytrzymałe, dlatego porównują je z dębem. A nasycony kolor i niezwykłe rysunki drewna nadają każdemu wyrobowi stylowości i oryginalności.

Główną zaletą deski elewacyjnej z modrzewia jest sposób jego łączenia, Jest on układany nie według typu czop-rowek, który naraża wyrób na wpływ środowiska na wolnym powietrzu, co w wyniku końcowym stanowi przyczynę zniekształcenia deski elewacyjnej. Są dwie opcje ułożenia deski elewacyjnej: na zakładkę i na niedużej odległości, co zapewnia drewnu wentylację i pozytywnie wpływa na długowieczność drewna.

Deska elewacyjna najczęściej jest używany w budownictwie altanek i ogrodzenia, oblicowaniu ścian i sufitów, jak również do wykończenia, głównie, elewacji.

Jeśli Państwo potrafią przeprowadzić montaż wagonówki, to można uważać, że wszystko już zostało zrobione, a jeśli nie, to po wnikliwym przestudiowaniu etapów i rad mogą Państwo zacząć montaż we własnym zakresie i niczego się nie bać.

ZAMOCOWANIE Deski elewacyjnej

planken-listv_03

Przed tym, jak zabrać się do takiego interesującego procesu jak montaż deski elewacyjnej, należy wybrać sposób mocowania. Należy wybrać spośród dwóch wariantów:

 • zewnętrzny, który zakłada najprostszy sposób łączenia za pomocą wkrętów samogwintujących w stronę legarów;
 • dla ukrytego wariantu potrzebne są specjalne łączniki;
  • „wężyki” lub „duet” pasują dla prostego i skośnego typu;
  • „planfix” wyłącznie dla prostych desek;
  • Gwozdeck PRO – to najlepsze rozwiązanie dla desek tarasowych lub pokładowych.

Należy także uważnie wybrać wkręty samogwintujące. Modrzew syberyjska jest nieco wybredna, dlatego zwykły wkręt może nie wejść do drewna lub w ogóle doprowadzić do pęknięcia deski. Państwo znów mają do wyboru: albo uprzednio nawiercać otwory, albo kupić specjalne wkręty przeznaczone do twardych gatunków drewna, które wchodzą jak po maśle i ukrywają łeb bez żadnego nawiercania.

Możliwe są trzy sposoby montażu deski elewacyjnej: poziomy, pionowy i przekątniowy.

Dla wykończenia elewacji preferują deskowanie pionowe, przy dekorowaniu ogrodzenia – częściej poziome, a dla pozostałych przypadków kierunek deski nie jest tak ważny.

Montaż deski elewacyjnej na ogół odbywa się w cztery etapy:

ETAP 1: MONTAŻ DESKOWANIA.

planken-listv_02

Deskowanie wykonuje rolę podstawy dla deski elewacyjnej. Może ono wyglądać jako listwy drewniane lub jako profil metalowy.

Jeśli bardziej przypadło Państwu do gustu drewno, to należy zaimpregnować je specjalną żywicą, która ochroni je przed wilgocią i pleśnią.

ZDANIE SPECJALISTY:

Listwy deskowania lepiej mocować z rozstępem 40-60 cm między krawędziami zależnie od kierunku układania deski elewacyjnej: jeśli jest on układany poziomo, to deskowanie jest montowane w sposób pionowy i odwrotnie.


W przypadku powstania nierówności występują dwa sposoby wyrównania:

 • podłożyć zrębki na miejsce, które okazało się poniżej poziomu powierzchni;
 • za pomocą struga usunąć warstwę drewna powyżej poziomu.

ETAP 2: ZAMONTOWANIE OCIEPLACZA I ZABEZPIECZENIA PRZED WIATREM.

Jeśli nie pozostawisz odstępu między ścianą a deski elewacyjnej, to na pewno pojawi się grzybek lub pleśń, ponieważ w tym miejscu będzie zbierać się koncentracja pary wodnej. Dlatego odstęp jest potrzebny do krążenia powietrza, nawet jeśli nie zaplanowane jest zamontowanie izolacji cieplnej.

Folia wiatroszczelna chroni ściany budynku przed przedmuchiwaniem. Nawiasem mówiąc, należy ją montować nawet jeśli stosujesz izolację cieplną.

ETAP 3: ZABIERAMY SIĘ DO SAMEGO Deski elewacyjnej!

planken-listv_04

Tutaj już wszystko zależy od profilu: prosty czy skośny. A montaż jest realizowany na zakładkę lub na styk.

Montażu można dokonać na dwa sposoby:

 • otwarty. Taki montaż będzie najprostszy i nie bardzo kosztowny. Polega on na tym, że deska elewacyjna jest mocowany do deskowania wkrętami samogwintującymi. Minus: łączniki są widoczne;
 • ukryty. W wyniku, po przeprowadzeniu wszystkich prac montażowych otrzymają Państwo idealną drewnianą powierzchnię bez widocznych łączników. Ten sposób, jednak, jest bardziej kosztowny, ponieważ są stosowane specjalne łączniki do mocowania, i bardziej skomplikowany.

ETAP 4: POWLEKAMY LAKIEREM, FARBĄ CZY OLEJEM.

Deska elewacyjna jest uważany za bardziej długowieczny materiał, niż wagonówka. A żeby on posłużył Państwu jeszcze dłużej, można go powlec lakierem, farbą lub olejem.

Wielu specjalistów nazywają ten etap prawie najważniejszym, ponieważ lakier, tak samo jak olej czy farba chronią wyrób przed wszelkiego rodzaju negatywnymi wpływami przyrody: zniszczeniem biologicznym, gniciem, powstawaniem grzybka czy pleśni.

Powlekając wyrób jednym z zaproponowanych sposobów zachowasz naturalny rysunek wyrobu w dobrym stanie jeszcze na długo lat.

A technika powlekania zależy już od typu oleju czy lakieru, którego zamierzasz użyć.

Każde cztery lata powłokę dekoracyjną warto wymieniać. Pomoże to w wydłużeniu żywotności deski elewacyjnej jeszcze na wiele lat i odświeży zewnętrzny wygląd wyrobu!