Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'force_https' not found or invalid function name in /wp-includes/class-wp-hook.php on line 287
DESKA TARASOWA z modrzewia syberyjskiego
 • tel. +48 609 737 799

OGRODZENIE DREWNIANE: PRZYKŁADY I POMYSŁY

Ogrodzenie drewniane — to popularny rodzaj ogrodzenia działki, które mimo funkcji ochronnej odgrywa też rolę elementu wzornictwa krajobrazowego. W odróżnieniu od budowania masywnego ogrodzenia z betonu, kamienia lub cegły, montaż ogrodzenia drewnianego kosztuje taniej, nie wymaga wykorzystania ciężkiego sprzętu i istotnego wysiłku fizycznego. Oprócz tego, towarzyszy mu minimalna interwencja do obecnego krajobrazu działki.

ZALETY OGRODZENIA DREWNIANEGO:

 • Ekologiczność. Drewno — to materiał naturalny, bezpieczny dla zdrowia człowieka i środowiska. Ogrodzenie drewniane nie szkodzi rosnącym w pobliżu roślinom, nie ekranuje światła słonecznego i nie przegrzewa się na słońcu.
 • Łatwość montażu. Montaż ogrodzenia drewnianego nie wymaga złożonego betonowania oraz innych operacji pracochłonnych. Gotowe przęsła ogrodzenia są wystarczająco lekkie, aby z ich montażem poradziła sobie jedna osoba (z wyjątkiem specjalnych niestandardowych konstrukcji o dużych rozmiarach czy masywnych przęseł ze spoistego drewna).
 • Estetyczny wygląd zewnętrzny. Ogrodzenie drewniane dobrze uzupełni dowolny krajobraz podmiejski. W razie konieczności można stosować deski obrzynane pod przezroczystą powłoką z dobrze widoczną teksturą naturalną lub zupełnie ją zniwelować stosując nieprzezroczystą farbę.
 • Duży wybór wariantów. W odróżnieniu od ogrodzenia z profilu metalowego czy betonu, które może być zamontowane tylko zgodnie ze wzorcem fabrycznym, ogrodzenie drewniane nie ma jedynego prawidłowego sposobu montażu. Nawet najprostszy wariant — płot ze sztachet — można zmontować poziomo czy pionowo. Możesz zamontować drewniane ogrodzenia-żaluzje, opłotek czy zamontować deski po przekątnej. Dopuszczalne jest wykorzystanie części o różnej grubości, długości, szerokości, o różnym stopniu obróbki powierzchni zewnętrznej, jak również różnej tarcicy (od zwykłej deski nieobrzynanej do listwy czy okorka).

POPULARNE POMYSŁY NA OGRODZENIE DREWNIANE

Przed zbudowaniem ogrodzenia drewnianego należy określić wymagania do gabarytów, niezawodności i wartości konstrukcji.

W Polsce popularne są następujące rodzaje ogrodzenia:

 1. Ogrodzenie klasyczne. Ogrodzenie drewniane w postaci głuchego przęsła, które tworzą szczelnie dopasowane deski. Dopuszczalne jest pionowe lub poziome umieszczenie części. Celem umocowania ogrodzenia stosują fundament betonowy czy cementowy. Ciągłe przęsła drewniane można przeplatać słupkami z cegły, drewna czy metalu. Naturalny wizerunek pierścieni rocznych i naturalna tekstura materiału tworzy wytworny zewnętrzny wygląd ogrodzenia.
 2. Częstokół. Podobnie do ogrodzenia klasycznego jest tworzony ze szczelnie dopasowanych części drewnianych, lecz zamiast desek są używane kłody o niedużej średnicy. Celem utrwalenia i większej długowieczności ogrodzenia zaleca się jego montaż po uprzednio przygotowanej ławie fundamentowej. Ten rodzaj ogrodzenia wyróżnia się oryginalnym wyglądem zewnętrznym i niezawodnie chroni działkę przed nieupoważnionymi włamaniami. Możliwy jest montaż lekkiego wariantu częstokołu z wykorzystaniem cienkich kłód bez szczelnie dopasowania jednej do drugiej. Celem stworzenia efektu dekoracyjnego należy pomalować je w różne kolory, stylizując zaostrzone końcówki pod końcówki zaostrzonych ołówków. W tym przypadku ogrodzenie będzie wyglądać jako otwarte pudełko z ołówkami.
 3. Płot ze sztachet. Tradycyjny rodzaj ogrodzenia drewnianego w postaci płotu z równomiernie umieszczonymi deskami pionowymi. Możliwy jest montaż tak lekkiego płotu, jak również masywnego wariantu z szczelnym dopasowaniem części. Pasuje dla wykorzystania nie tylko dla zabezpieczenia działki przed włamaniem się, ale też dla dekoracji wyglądu zewnętrznego. Rozpowszechniony jest wariant płotu ze sztachet „szachownica”, w którym obie powierzchnie ogrodzenia są zewnętrzne, a dzięki temu ogrodzenie wygląda jednakowo wytwornie od zewnątrz i wewnątrz działki. Taki efekt jest osiągany za pomocą zamocowania sztachet w szachownicę. Mimo praktyczności i atrakcyjności zewnętrznej, ten rodzaj ogrodzenia cechuje wysoka wytrzymałość mechaniczna. Dla stworzenia oryginalnego ogrodzenia na podstawie płotu ze sztachet możliwy jest wybór optymalnej odległości między częściami lub tworzenie profilowanej górnej krawędzi przęseł. Części mogą być mocowane poziomo jedna na drugiej. Za pomocą specjalnych podkładek osiągany jest efekt całkowitej nieprzezroczystości ogrodzenia. Górna część ogrodzenia może być wykorzystywana jako podpórka dla pnących się roślin.
 4. Kratka. Rodzaj ogrodzenia drewnianego, w którym akcent dotyczy nie funkcji ochronnej, a efektu dekoracyjnego. Nieduże części znajdują się wewnątrz drewnianej ramy, gdzie ich krzyżowanie się tworzy piękny wzór. Pasuje do wykorzystania jako podpórka dla pnących się roślin. W celach dekoracyjnych możliwe jest połączenie w jednym przęśle różnych typów ogrodzenia, na przykład płotu ze sztachet i kratki lub kombinowanie listew o różnym kształcie i rozmiarach.
 5. “Ranczo”. Typ ogrodzenia wykorzystywany do rozgraniczenia dużych obszarów. Przypomina ogrodzenia na kowbojskich ranczach. Przęsła ogrodzenia w tym stylu są tworzone z drewnianych listew zamocowanych na słupkach. Z powodu istotnego — do kilku dziesiątków centymetrów — odstępu listwami ten typ ogrodzenia nie jest używany do ochrony terytorium przed włamaniem się od zewnątrz. W cekach dekoracyjnych ogrodzenia w stylu ranczo są łączone z betonowym, murowanym czy kamiennym fundamentem.

MONTAŻ OGRODZENIA DREWNIANEGO

ETAPY BUDOWNICTWA

 1. Oznakowanie terytorium
  Na tym etapie ustalają i znaczą lokalizację jam dla słupków (zalecana długość odstępu między słupkami wynosi 1,8—2,5 m).
 2. Napinanie znaczników
  Wzdłuż planowanej linii ogrodzenia napinają cienki sznurek lub dratwa, mocno przywiązując je do małych słupków. Mocno naciągnięty sznurek jest używany jako linia orientacyjna do zakończenia pracy.
 3. Wykonanie podstawy
  Wykonanie ogrodzenia zaczynają od podstaw. Może to być betonowy, murowany czy kamienny fundament, a także drewniane słupy montowane na podstawie betonowej.
 4. Przygotowanie jam dla słupów
  Za pomocą znaczników i budowlanego przymiaru taśmowego określają współrzędne jam. Wybieranie gleby wykonują za pomocą wiertła lub ręcznie za pomocą łopaty. Przy wysokości ogrodzenia 2 m głębokość jamy wynosi około 1 m. Odległość od słupa do krawędzi jamy ma wynosić nie mniej niż 0,25 m.
 5. Montaż słupów
  Słupy montują w jamy zgodnie ze znacznikami, w razie konieczności podbijają młotem do potrzebnego poziomu i utrwalają kamieniem do betonowania. Potem jamy wypełniają uprzednio przygotowaną zaprawą budowlana. Przy wykorzystaniu słupów z drewna ich dolną część opalają grzejnikiem lutowniczym, powlekają smołą i zawijają w papę asfaltową. Zapobiega to uszkodzeniu podpory zgnilizną od długotrwałego znajdowania się w glebie. Jeśli zamiast słupów są stosowane metalowe rury, to ich górna część zostaje przykryta zaślepką czy pokrywą, które zapobiegają przedostaniu się opadów i uszkodzeniu części rdzą.
 6. Przygotowanie drewna
  W celu polepszenia wyglądu zewnętrznego i wydłużenia okresu użytkowania ogrodzenia wykorzystywane drewno najpierw impregnują środkami antyseptycznymi. One niezawodnie chronią materiał przed negatywnym wpływem opadów atmosferycznych, gniciem, grzybkami, pleśnią i uszkodzeniem ze strony gryzących drewno owadów. Celem zabezpieczenia przed promieniowaniem ultrafioletowym i polepszenia wyglądu zewnętrznego części powlekają specjalnymi lakierami (listewki należy powlekać przed montażem, ponieważ później duża ich część pozostanie ukryta).
 7. Wykonanie ogrodzenia
  Na podstawie są mocowane deski, które tworzą ciało ogrodzenia. W celu zwiększenia wytrzymałości są stosowane kątowniki metalowe, do których są mocowane listwy, deski czy sztachety. Jeśli ogrodzenie jest montowane bez fundamentu celem zabezpieczenia materiału przed wilgocią i zapobiegania kontaktu z glebą deski są mocowane na odległości min 10 cm nad ziemią. Sposób montażu części zależy od typu ogrodzenia.

UTRZYMANIE OGRODZENIA DREWNIANEGO

Periodyczny wpływ wilgoci z opadów atmosferycznych prowadzi do gnicia drewnianych części ogrodzenia. W czasie suszy deski rozsychają się i pękają. Żelazne zawiasy, zasuwki oraz inne części drobne z upływem czasu rdzewieją i robią się luźne.

Naprawę ogrodzenia drewnianego zaczynają od żelaznych części. Zawiasy i kątowniki montażowe smarują środkiem na rdzę. Osłabione i poluzowane części należy demontować, aby wbić w powstałe otwory specjalne wkładki (kliny).

Złamane części wymieniają na nowe (dla ogrodzeń zalecane jest wykorzystanie części ocynkowanych).

Jeśli w ogrodzeniu jest zamontowana brama o wysokości powyżej 3 m, to stosują nie mniej, niż 3 zawiasy.

Uszkodzone zgnilizną i pleśnią części drewniane wymieniają na analogiczne pod względem kształtu i rozmiaru nowe części. Po demontażu starej części miejsce zamocowania obrabiają roztworem antyseptycznym.

Celem wznowienia wyglądu zewnętrznego i zabezpieczenia drewna ogrodzenie regularno malują (warstwa powłoki zostaje wznawiana w miarę konieczności). Jeśli przemalowania potrzebuje poszczególny odcinek ogrodzenia, popękaną warstwę starej farby usuwają narzędziem ściernym. Potem powlekają to miejsce pierwszą warstwą powłoki. Po wyschnięciu odcinek ten malują jeszcze raz, powlekając farbą całą powierzchnię części.

Przed pełnym przemalowaniem ogrodzenia warstwę starej powłoki zupełnie usuwają szlifierką. Gwarantuje to niezawodne przyleganie świeżej farby i estetyczny wygląd zewnętrzny ogrodzenia.

Przestrzeganie powyższych rekomendacji dot. montażu i utrzymania wydłuży okres użytkowania ogrodzenia i na długo zachowa jego okazały wygląd zewnętrzny.